FUTBOL SEYİRCİYLE GÜZEL…

FB_IMG_1521176532719

TFF 2. Lig’de final haftalarına girilirken; iki kulübün sıralamadaki yeri, iddiası ve camialarının büyüklüğü nedeniyle Sakaryaspor A.Ş.-Altay müsabakası büyük önem arz etmektedir. Ligin ilk yarısının 10. haftasında İzmir Atatürk Stadı’nda oynanan Altay-Sakaryaspor A.Ş. müsabakası sergilenen mücadele ile tüm futbol camiasından tam not almışken; bu Pazar günü gerçekleşecek Sakaryaspor A.Ş. ev sahipliğindeki müsabakaya Büyük Altay’ın Büyük taraftarının Sakarya İl Güvenlik Kurulu kararı ile müsabakaya alınmaması en basit ifade ile hakkaniyetsizliktir. Ayrıca, 12 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen T.C. Sakarya Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında alınan kararın, 15 Mart Perşembe günü mesai bitmek üzereyken tebliğ edilmesi ise akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olacak kadar manidardır.

İzmir’de, Altay Spor Kulübü ev sahipliğinde oynanan ilk müsabakada 2500 kişilik misafir takım seyirci kontenjanı kulübümüzün gösterdiği iyi niyet çerçevesinde öncelikle 5000’e çıkartılmış, futbolun seyirci ve rekabet ile güzel olduğu düşüncesiyle müsabakaya gelebilecek olan tüm Sakaryaspor taraftarlarının karşılaşmayı izleyebilmesi için yükseltilen 5000 sınırı da kaldırılarak kontenjan serbest bırakılmıştır. Sakaryaspor taraftarları müsabakada İzmir Emniyeti’nin de onayı ve özverili çabalarıyla gelebilecekleri en üst sayıyla gelerek takımlarını desteklemişlerdir. Bu tablo içerisinde Büyük Altay’ın Büyük Taraftarının deplasman hakkının basit sebeplerle elinden alınması kabul edilemez olduğu gibi söz konusu karar ülkemizdeki futbol kültürünün gelişimi adına da büyük bir kayıptır.

Sakarya İl Güvenlik Kurulu’nun almış olduğu bu yanlı kararı kınıyoruz. Bununla ilgili her türlü yasal haklarımızı kullanacağız. Önyargılı ve tek taraflı karar ile Altay Spor Kulübü ve taraftarları cezalandırıldığı gibi Sakaryaspor yönetimi ve taraftarları da aciz durumda bırakılmıştır. Sakaryaspor yönetimi ve taraftarları kendi sahasında oynanacak maçın güvenliğini sağlayacak kudrette ve olgunluktadır. Bu tür kararlar taraftarlar arasında telafisi mümkün olmayan kırılmalara sebebiyet vermektedir. Büyük Altay taraftarı her zaman kendi sahasında ve deplasmanda centilmenlik kuralları içerisinde davranış göstermiştir ve gösterecektir.
Spor Kamuoyuna saygılarımızla…

ALTAY SPOR KULÜBÜ YÖNETİM KURULU

Cevapla