BÜYÜK ALTAY 110 YAŞINDA

16 Ocak 1914’te işgalci güçlere karşı mücadele etmek için “şerefli koca bir ülkü” den doğan Büyük Altay 110 yaşında.

Celal Bayar ve Vali Rahmi Bey’in teşvikleriyle 16 Ocak 1914 yılında kurulan Altay’ın kuruluşunda eski başbakanlardan Şükrü Saraçoğlu’nun da katkısı bulunuyor. İlk olarak Vasıf Çınar’ın başkanlığında kırmızı beyaz renklerle kurulan Altay, daha sonra rengini siyah beyaz olarak değiştirdi.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in bir dönem kaleci olarak forma giydiği Altay, kuruluşundan bu yana futbolun dışında ampute futbol, atletizm, bisiklet, basketbol, bilardo, buz hokeyi, briç, cimnastik, güreş, halter, hentbol, judo, kick boks, masa tenisi, satranç, su altı sporları, tekvando, tenis, voleybol ve yüzme branşlarında da faaliyet gösterdi.

Müzesinde 2 Türkiye Kupası bulunan, daha önce Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık kupalarında final oynayan Altay, Galatasaray’dan sonra bu kupayı kazanan ilk takım olmuş, ilk adı Fuar Şehirleri Kupası olarak geçen UEFA Kupası’nda Türkiye’yi temsil eden ilk Türk takımı olarak dikkati çekti. Mustafa Denizli, 1979-1980 sezonunda Bursaspor’lu Bahtiyar Yorulmaz’la ligde gol krallığına ulaşmıştı. Süper Lig tarihinde 42 kez mücadele edip, ligde en çok yer alan 7. ekip olan Altay, UEFA Kupası’nda ilk kez mücadele eden Türk takımı, aynı zamanda Kupa Galipleri Kupası’na katılan ilk Anadolu kulübü, 14 kez İzmir şampiyonluğu yaşayan tek İzmir takımı,  TSYD kupasını 17 kez ile en çok kazanan takım, Kendi bünyesinden iki kulüp daha çıkaran (Altınordu-Göztepe) ilk Türk takımı, 1977 yılında Pakistan’ın kurucusu olan Cinnah adına düzenlenen kupayı Fenerbahçe ve Galatasaray’ı 5-3’lük skorlarla eleyerek kazanan, Voleybolda İzmir Ligi’nde 1958 ve 1959 yıllarında iki kez şampiyon olan, Futbol tarihimizde deplasmanda maç oynayan ilk Türk takımı, Türk Milli takımında ilk forma giyen zenci futbolcu Vahap Özaltay’ı yetiştiren,Yetiştirdiği Vahap Özaltay’ın yönettiği Ordu Milli Takımı’yla 1954’te ülkemize Dünya Şampiyonluğu kazandıran, O Vahap Özaltay ile Türkiye’ye ilk futbol kitabını kazandıran, Atatürk’ün anı defterini imzaladığı sadece 3 spor kulübünden biri, Ayrıca Atatürk’e “Sayın Fahrettin Altay Paşa, Ben de seni tebrik eder Altay gibi şanlı şerefli günler dilerim.” cümlesini yazdıran, Türkiye’nin ilk bisiklet takımını kuran, Türkiye’de ilk kulüp marşına sahip, İtalyan Kulübü Garibaldi’yi 10-0 yenerek kapattıran, İzmir’ imizin gururu, köklü tarihi ve başarıları ile tarihe adını altın harflerle yazdıran  bir kulüptür.

Cevapla